Jóga

„JOGA CITTA VRTI NIRODHA“

Jóga je zastavení kolotoče mysli

Co je jóga?

Jóga je cesta, jenž mě vede k uvědomování si sebe sama. Slovo jóga pochází ze sanskrtu a znamená jednotu, propojení, spojení, harmonii, rovnováhu. Jóga také znamená propojení harmonií uvnitř nás, to znamená harmonií těla, mysli, srdce a duše. V širším pojetí znamená jednotu nebo harmonii individuálního s univerzálním. Jóga je také harmonií ženského principu (jin) a mužského principu (jang) v nás. Jóga je každá vědomá činnost, kterou podnikáme na cestě k sebepoznání.

Cílem jógy je uklidnit neklidné vlny těla a mysli. Když se fyzické cvičení uvede do souladu s dechem a myslí, začínáme nejdříve cítit harmonii v sobě, postupně pocítíme harmonii i s okolním světem. Cítíme, že se cvičení koná téměř bez našeho individuálního úsilí. To je cílem jógy, odevzdat se, napojit se na Vyšší zdroj ukrytý hluboko v nás.

Jemná Hatha jóga

Uvolnění a zklidnění v pomalém tempu

Hatha jóga je ideální cvičení pro každého, komu nevyhovují moderní dynamické směry. Tradiční jóga protáhne a posílí tělo, uklidní mysl a dá odpočinout od každodenního stresu. Hlavní náplní lekcí je výuka jednotlivých pozic (ásan), práce s dechem (pránájáma) a relaxace. Spojení těchto tří elementů tvoří harmonické cvičení, díky kterému zapomenete na okolní svět a soustředíte se pouze sami na sebe.

Vinyasa flow jóga

Umění propojení dechu a pohybu

Podstatou celé praxe je propojení dechu a ásan v příjemném plynutí. Vinyasa jóga učí spojovat ásany do sekvencí a rozvíjet je na vlně dechu od dynamiky k prohloubení výdrže a práce v pozici. Synchronizace dechu a pohybu vedou k vytvoření jemně proudící energie. Lekce začínají zklidněním a uvolněním celého těla, následuje dynamické praktikování ásan a pozdravů slunce v souladu s dechem. Naše pozornost je tím odvedena od každodenních starostí a mysl je udržena v "tady a teď". Závěr lekce je věnován dechovým a meditačním technikám. Lekce je určena fyzicky zdatným, mírně pokročilým jedincům. Lekce vinyasa flow jógy je plynulá, klidná, ale silná.

Jóga nejen pro seniory

Pružnost a síla i ve zralém věku

Lekce je určena nejen dříve narozeným, ale i lidem s určitým fyzickým omezením či nadváhou. Cvičení probíhá částečně v sedě na židli a ve stoji. Je nenáročné, šetrné, vedené v klidném tempu. Jednotlivé cviky protahují a uvolňují oslabená místa, jako jsou krční a bederní páteř, ramena i zápěstí. Procvičujeme motoriku i rovnováhu. Cílem cvičení je udržovat pohybový aparát v chodu a mysl v psychické pohodě. Nikdy není pozdě začít!

Ranní jóga

Jóga pro ranní probuzení

Ranní lekce jógy vám pomůže probudit vaše tělo, rozhýbat páteř, rozproudit tok energie, krve a lymfy. Součástí lekce je protažení problémových partií krku, ramen i celých zad, dechová cvičení a nechybí ani sestava Pozdrav slunce v rytmu dechu. Po harmonizující relaxaci vykročíte s lehkou myslí a dobrou náladou do nového dne.

Individuální lekce

Lekce jógy ušitá na míru

Chcete začít s jógou, ale neumíte si představit co to obnáší? Nebo naopak, jógu již delší dobu praktikujete a některými pozicemi si nejste jisti? Během lekce nemáte prostor se zeptat na detaily? Nebo nemůžete navštěvovat večerní lekce? Ať je váš důvod jakýkoliv, na individuální lekci budu jen pro vás. Nebo pro vás a manžela, partnera, kamarádku, maminku, tchýni. Ideální pro maminky bez hlídání, mamku s dcerou, kámošky co chtějí cvičit ve dvou doma na zahradě. Naše setkání může probíhat u vás doma nebo v domluveném prostoru.

Jógové pobyty

Prohloubení jógové praxe, přátelství, relax

Poznat novou dimenzi jógové praxe, otevřít se novým zkušenostem a poznáním a třeba se i více dozvědět o dalších jógových technikách nebo o józe samotné, takový je záměr jógových pobytů. Obvykle dvakrát ročně, na jaře a na podzim, organizuji pobyty s jógou na zajímavých místech, kde načerpáme energii, na chvíli se zastavíme a necháme věci jen tak plynout.

Relaxační terapie

Uvolnění, odpočinek do hloubky

Všichni potřebujeme uvolnění. Potřebujeme se uvolnit od práce, lidí, povinností, odpovědnosti, stresu a napětí. Potřebujeme být na chvíli sami, "vypnout " a zregenerovat psychické i fyzické síly. Uvolnění či relaxace se může trénovat, stejně jako jógová pozice. Vědomá jógová relaxace uvolní tělo i mysl do hloubky. Pomocí sestavy cviků a dechového cvičení zbavíme nejdřív fyzické tělo napětí, potom vedenou relaxací uvolníme i mysl. Pro dosažení co nejlepšího výsledku je lekce individuální.

Seminář Obličejové jógy

Rozjasní obličej, dodá plnost a pružnost svalům obličeje

Zvýrazňuje přirozenou krásu obličejových kontur, působí preventivně proti vráskám a napomáhá dobrému naladění. Obličejovým svalům navrací pružnost, pevnost a plnost, čímž se výraz obličeje rozjasní. Účinky jsou totiž vzájemné. Uvolněný obličej dává mozku signál, že je vše v pořádku a dokáže tím působit proti špatnému naladění. Ke cvičení Obličejové jógy není třeba nic zvláštního. Jednotlivé cviky je možné provádět kdykoliv během dne, například během ranního zkrášlování nebo při cestě autem do práce. Sestava, kterou prezentuji je jednou z možných variant obličejové jógy. Odráží zkušenosti nasbírané během mé jógové praxe. Je možné si ji časem podle vlastních zkušeností obměnit nebo doplnit. Na semináři se naučíme i masáž silikonovými baňkami, závěr bude patřit relaxaci zaměřené na oblast obličeje a hlavy.

Seminář Tajemství čaker

Jak funguje naše energetické tělo?

Čakry, neboli centra energie, energetické víry, jsou místa přijímání, výdeje a zpracování energie. Sedm hlavních čaker představuje sedm nejdůležitějších center těla. Tato centra jsou klíčová pro ničím nebržděné proudění životní energie. Zajistit, že jsou všechny čakry otevřené a v rovnováze, je proto důležitým předpokladem tělesného i duševního zdraví a pohody. "Muladhara, Swadhištána, Manipura, Anaháta, Vušudhi, Adžňa, Sahasrára". Které orgány jsou s kterou čakrou propojeny, jak nás stav čaker ovlivňuje a jak to můžeme změnit? Tyto i další odpovědi naleznete na tomto 3hodinovém semináři. Chybět nebude ani závěrečná meditace pro harmonizaci čaker.

Seminář Staň se svým terapeutem

Aneb Jak hořet a nevyhořet...

Jóga nám nabízí mnoho poučných a zajímavých témat, které vedou k posílení a udržení duševního zdraví. Dovoluji si jógu představit nejen jako fyzické cvičení, ale především , jako disciplínu, která vede k harmonii a sebepoznání. V teoreticko- praktických seminářích probereme 4 pilíře pro udržení duševního zdraví: MYSL je lepší pán nebo sluha? Jak RELAXOVAT, aby se tělo i mysl cítily odpočatě? EMOCE a jak na ně? DECH jako nevyčerpatelný zdroj energie.
Seminář na všechny anebo jen některé téma se může uskutečnit i u vás, kontaktujte mě.